728x90
Muhteşem Gala...

"BALKAN NİNNİSİ"ne Üsküp'te Muhteşem Gala  

 

TRT 1 İzleyicilerinden, Üsküp'te Çekilen Diziye Büyük İlgi...

 

Uzun yıllar sonra yurtdışında çekilen ilk dizi olan Balkan Ninnisi, dün akşam yayınlanan 1. Bölümüyle TRT 1 ekranlarına geldi. Yayını süresince sosyal medyada izleyicilerden tam not alarak beğeni rekoru kıran dizinin gala gecesi Üsküp'te yapıldı.

 

Eski Üsküp Çarşısı'ndaki Kurşunlu Han'da gerçekleştirilen galaya, Kuzey Makedonya Kültür Bakanı Bisera Kostadinovska Stoyçevska, Üsküp Belediye Başkanı Danela Arsovska, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TRT Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı'nın yanı sıra "Balkan Ninnisi" dizisi oyuncuları, yapım yönetim ve tüm teknik ekiple, siyasiler, milletvekilleri, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

"GÖNÜL COĞRAFYAMIZDA ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ODAKLANIYORUZ..."

TRT Genel Müdürü Sobacı, TRT'nin yurt dışında çekilen diziler serisine birini daha eklediklerini belirterek şunları söyledi:

"TRT ailesi olarak biz aslında 'gönül coğrafyamız' dediğimiz Balkanlar'a çok güçlü bir şekilde odaklanıyoruz. Tam da temel faaliyet alanlarımız olarak gördüğümüz habercilik ve yapımcılık açısından önemli projelerimizi, somut çalışmalarımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Dün TRT Balkan Dijital Haber Platformumuzun tanıtımını, lansmanını yaptık. Bugün dizimizin galasını gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla iki gün de TRT olarak iki önemli projeyi burada sizlerle paylaşmanın, bir arada gerçekleştirmenin heyecanını yaşamış olduk. Bu da bizim coğrafyaya, bahsettiğimiz gönül coğrafyamıza TRT olarak verdiğimiz önemin bir işareti olarak karşımızda duruyor."

"BALKAN NİNNİSİ, SAMİMİYETİYLE GÖNÜLLERİ FETHEDECEK"

 

Bu coğrafyadaki gerek dost ve kardeş ülkelerin vatandaşların gerekse de soydaşların TRT'nin dizilerine, yapımlarına ve yayınlarına çok büyük bir ilgisi olduğunu aktaran Sobacı, samimiyetiyle gönülleri fethedeceğine inandıkları "Balkan Ninnisi" projesiyle izleyicilerin karşısına çıktıklarını belirtti.

TRT olarak son dönemde yapımların çeşitliliğine büyük önem atfettiklerine işaret eden Sobacı, "Başarılı tarihi dramaların yanı sıra, son dönemde ekranlara getirdiğimiz dizilerimizden bu konu çeşitliliğini ne kadar önemsediğimizi de görebiliriz, anlayabiliriz. Aslında bu yeni perspektifin bir yansıması da 'Balkan Ninnisi' dizimiz ve 'Balkan Ninnisi' dizimizde biz insana dair, insani ilişkilere dair çok öğretici ve hatırlatıcı notlar düşeceğimize inanıyoruz. Bu bağlamda, bu vesilesiyle dizimizin hem ülkemizde Türkiye'de hem Balkanlar'da hem uluslararası alanda büyük bir beğeni ile takip edileceğine inanıyorum. Yolunun açık olmasını temenni ediyorum. Reytingi, izleyicisi bol olsun, yolu açık olsun inşallah." ifadelerini kullandı.

Başrollerini usta oyuncular Erdal Özyağcılar, Özlem Türkad'ın yanı sıra Emre Bey ve Merih Öztürk'ün paylaştığı dizinin yapımcılığını Yalçın Arı ile Uğur Uzunok, yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca ve Volkan Kapkın üstleniyor.

Gala gecesinde, canlı yayında,  TRT Haber muhabirinin sorularını cevaplandıran başrol oyuncuları Erdal Özyağcılar, Özlem Türkad, Emre Bey ve Merih Öztürk, diziyi, canlandırdıkları karakterleri ve Üsküp'te devam eden çekimlerle ilgili deneyimlerini anlattılar.

 

ERDAL ÖZYAĞCILAR: "BALKANLARDAKİ VATANDAŞLARIMIZIN HATIRA DEFTERLERİNİ AÇIYORUZ..."

 

Daha önce başrol oynadığı dizi ve filmlerle Balkanlar'da tanınan ve çok sevilen usta oyuncu Erdal Özyağcılar, 'Balkan Ninnisi'nin izleyicilerin keyifle seyredeceği bir aile dizisi olduğunu belirterek "Daha önce Manastır'da çektiğimiz ve büyük ilgi gören dizide, 1894'leri Balkanlardaki vatandaşlarımızın göç öncesi rüyalarını ekranlara yansıtmış, hatıra defterlerini açmıştık. O defterleri kapatmadık. 2022'de Balkan Ninnisi olarak buradaki vatandaşlarımızın hatıra defterlerini açıyoruz. Orada Sütçü Ramiz'dim burada Köfteci Süleyman'ım. Hikayesi, samimiyeti, mizahı ve aşk hikayesiyle Balkan Ninnisi çok sevilecek ve tiryakilik yaratacak" dedi.

 

ÖZLEM TÜRKAD: "DİZİMİZ, AYRIŞTIRICI DEĞİL, BİRLEŞTİRİCİ OLACAK"

 

TRT 1'in en uzun soluklu ve sevilen dizilerinden '80'ler'de 'Rukiye' karakteriyle büyük beğeni toplayan Özlem Türkad, 'Balkan Ninnisi'nde Köfteci Süleyman'ın kardeşi Neriman olarak izleyicileri sesleniyor. Türkad, galada rolüyle ilgili şunları söyledi: " TRT'de olmak evimde olmak gibi. Çok uzun zamandır TRT'yle birlikte bir yolculuğumuz var. Kendimi TRT'de çok güvende hissediyorum. Balkan Ninnisi'ndeki yolculuğumuz da çok güzel başladı. Biz Üsküp'te çok mutlu çalışıyoruz. Gurbette gibi, biran önce İstanbul'a dönsem gibi hiç düşünmedim. Burada hiç yabancılık hissetmedik. Farklılıkları da anlamayı ve kavramayı  öğrendik. Zaten bizim dizimiz ayrıştırıcı değil birleştirici olacak. Daha sonraki bölümlerde bunu birlikte izleyeceğiz. Burada Boşnak böreği açmayı öğrendim. İsterseniz uygun şartlar altında birkaç tepsi yapabilirim. Üsküp'te birçok şey o kadar tanıdık ki. Sonradan öğrendiğimiz  bu da böyleymiş dediğimiz çok az şey oldu..."

 

SUZAN AKBELGE: "SERT VE OTORİTER ELENA'YI CANLANDIRIYORUM..."

 

Makedonya'da birçok önemli projede yer alan ünlü sanatçı Suzan Akbelge de 'Balkan Ninnisi'ndeki önemli karakterlerden birini, 'Elena'yı canlandırıyor. Sanatçı, "Elena otoriter bir karakter, aynen anneme benziyor. Biz o dönemlerde büyüdük.  Burada geçmişte otoriter rejim dönemini yaşamış ve o döneme büyük bir sevgiyle bağlı, görünüşte sert bir kişi olan Elena'yı canlandırıyorum. Çok heyecanlıyız. Dizimiz hayırlı uğurlu olsun. " dedi

 

EMRE BEY: "ZOR BİR AŞK HİKAYESİNİ KOLAYA DÖNDÜRECEĞİZ..."

 

'Balkan Ninnisi'nde Makedon bir kıza, Jovanka'ya aşık olan bu imkansız aşk hikayesinin kahramanı olan Emre Bey, galada yaptığı konuşmada şöyle konuştu:

"Daha önce Balkanlar'a gelmemiştim. Ama hiç yabancılık çekmedim. Çünkü benim ailem de buradan Türkiye'ye göç etmiş. Buraya çok kolay adapte oldum. Herhalde kan çekti. Üsküp'te bizi çok samimi karşıladılar. Dizide, saf, samimi, sempatik aşk hikayesini izleyeceğiz. Aslında zor bir aşk hikayesi ama biz onu kolaya döndüreceğiz. Dizi başlamadan önce şive konusunda tereddütlerimiz vardı ancak oyuncu arkadaşımız Erman Saban, bize bu konuda sağolsun çok yardımcı oldu. Şive koçluğu yaptı. Kendisine teşekkür ediyoruz. "

 

MERİH ÖZTÜRK: "DİZİMİZ ÇOK GÜZEL BİR AŞK HİKAYESİNİ ANLATIYOR..."

 

'Balkan Ninnisi'nin imkansız aşk hikayesi kahramanlarından Jovanka rolünü başarıyla canlandıran Merih Öztürk ise şunları söyledi: "Ben daha önce Üsküp'e gelmemiştim. Bizi burada o kadar sıcak karşıladılar ki hiç yabancılık çekmedim. Dizimiz çok güzel bir aşk hikayesini anlatıyor. Dizideki karakterlerin renkli hikayeleri de büyük ilgi çekecek. İçten, samimi, neşeli, eğlenceli bir aile dizisi inşallah seyirciler de beğenir ve Üsküp'ten onlara uzun süre seslenmenin keyfini yaşarız. "

 

 

USTA OYUNCU KADROSU VE GENÇ YETENEKLER BU DİZİDE BULUŞTU....

 

Sanat dünyasının usta isimleri Erdal Özyağcılar ve Özlem Türkad'ın,  başrolleri Emre Bey ve Merih Öztürk'le paylaştığı dizide, Hakan Boyav, Can Kolukısa,  Suzan Akbelge, Sarp Bozkurt, Gözde Çığacı, Deniz Gürkan, Emine Halil, Burak Rahman, Süleyman Kara, Kaan Turgut ve Erman Saban rol alıyor. 

 

Önceden hayatları kesişen, kaderin cilvesi olarak tarihi bir konakta buluşan Türk ve Makedon aileler ile birbirini ölesiye seven iki gencin yaşamlarından kesitleri ekranlara yansıtan "Balkan Ninnisi"nin yapımcılığını Yalçın Arı ve Uğur Uzunok, yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca ve Volkan Kapkın üstleniyor.

 

DİZİ, MÜZİKLERİYLE DE İLGİ ODAĞI OLACAK....

 

Senaryosunu Uğur Uzunok, Nurullah Sevimli, Abdülhamid Işık ve Esma Koç'un kaleme aldığı "Balkan Ninnisi", yüzyıllardır nesilden nesile geçen ve çok sevilen Balkan ezgileriyle Türk eserlerini aynı potada buluşturuyor. Dizi,  müzikleriyle de ilgi odağı olacak. "Balkan Ninnisi"nin müziklerini Alper Atakan yapıyor.

 

Dizinin 28 Haziran Salı akşamı 20:00'de TRT 1 ekranlarına gelecek 2. Bölümünün tanıtım linki ise şöyle:


https://youtu.be/yWFPr7oRmHQ

 Etiketler: